Informacje
 św. Gabriel
 Parafia
 Nabożeństwa
 Duchowieństwo
 Cmentarz
 Galeria
 Kontakt


 UK
 RUS
 D
 G
 Copyright

Katedralny chór cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku  Katedralny Chór Cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku


     Chór soboru św. Mikołaja w Białymstoku rozpoczął swą działalność w 1846 roku - konsekrowano wówczas cerkiew przy Choroskim trakcie. Dekretem z 12 września 1846 roku abp Józef (Siemaszko) erygował nową parafię, a na stanowisko jej proboszcza mianował ks. prot. Jana Sitkiewicza. Początkowo był to chór parafialny. Jego status zasadniczo zmienił się w 1951 roku, gdy utworzona została Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska. Zespół zyskał miano chóru katedralnego. W okresie minionych 200-tu lat z zespołem pracowało wielu znanych dyrygentów: przed i w czasie II wojny światowej pan Konstanty Kisły, w latach 1946-1969 pan Piotr Domańczuk, od 1970 do 1995 roku chórem kierował ks. Jerzy Mackiewicz, a w latach 1995-2008 zespół prowadził ks. protodiakon Bazyli Dubec.

     W 2008 roku abp Jakub (Kostiuczuk) podjął decyzję o połączeniu chóru katedralnego z młodzieżowym chórem "Aksion". Od tej pory z zespołem pracuje ks. protodiakon Aleksander Łysynkiewicz.

     Chór czynnie uczestniczy w życiu katedralnej parafii - śpiewa podczas celebrowanych w soborze nabożeństw (Święta Liturgia o godz. 10:00 w niedzielę, Całonocne Czuwanie w sobotę, święta cerkiewne i państwowe). Zespół bierze również udział w corocznych Wieczorach Kolęd Prawosławnych w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w innych koncertach okolicznościowych. Wszystkich, którym bliska jest muzyka cerkwi zapraszamy na próby chóru.Katedralny chór cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku


Próby katedralnego chóru "Aksion"

odbywają się w

Centrum Kultury Prawosławnej

ul. św. Mikołaja 5


poniedziałek i środa - godz. 18:00

oraz okazjonalnie w sobotę o godz. 15:00 - wcześniej będzie ogłoszoneTelefon kontaktowy do dyrygenta:
ks. Aleksander Łysynkiewicz
kom. 693-828-979Katedralny chór cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku